Home / Gmina Oborniki Śl.

Category Archives: Gmina Oborniki Śl.

Feed Subscription<

Doposażamy szkoły w nowoczesny sprzęt komputerowy!

W ubiegłym tygodniu w szkołach pojawiły się nowe sprzęty komputerowe i multimedialne. Szkoły wzbogaciły się o 42 nowe komputery, kilka drukarek, rzutników i tablic multimedialnych za łączną kwotę ponad 95 000 złotych.

 

Sprzęt został zakupiony w ramach projektu pt. „Nowoczesna edukacja w gminach Wisznia Mała i Oborniki Śląskie” dofinansowanego z RPO WD 2014-2020. Działanie 10.2.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej - ZIT WROF.

Dla przypomnienia:

Projekt partnerski, w którym liderem jest Gmina Wisznia, obejmie 2 gminy i 9 szkół: w gminie Oborniki Śląskie projekt realizowany będzie w Szkole Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach Śl., oraz w Szkołach Podstawowych w Pęgowie, Osolinie i Urazie.

W Szkole Podstawowej nr 1 w tym samym okresie będzie również prowadzony projekt unijny dotyczący zajęć pozalekcyjnych.

Wartość projektu to 2 070 564,00 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 1 967 034,00 zł (wkład własny niepieniężny).

Szkoły z Gminy Oborniki Śląskie zostaną wsparte kwotą 737 029,40 zł.

W ramach trwającego 2 lata projektu przewidywane są zajęcia rozwijające z nauk przyrodniczych –matematycznych, językowych i robotyki.

Każda nasza placówka doposaży pracownie przyrodnicze oraz szkołę w sprzęt TIK. Zrealizujemy zajęcia doświadczalne, w tym pozaszkolne, z wykorzystaniem laboratoriów i placówek badawczych, celem ukierunkowania dzieci na karierę edukacyjną i zawodową w naukach ścisłych, przyrodniczych i robotyce. Nauczyciele odbędą szkolenia i studia podyplomowe.

Dodatkowo dzieci w szkołach otrzymają (zgodnie z zapotrzebowaniem składanym przez dyrektorów) wsparcie psychologiczne, logopedyczne, doradcy zawodowego czy będą brali udział w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych.

W naszej gminie z projektu skorzysta 561 dzieci oraz 58 nauczycieli.

Okres realizacji projektu: od 2019-09-01 do 2021-06-30

Więcej »

Bezpłatne testy anty-HCV dla mieszkańców Dolnego Śląska

15 minut może uratować życie. Bezpłatne testy anty-HCV dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Kilka kropli krwi i 15 minut. Tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C). W 2018 roku chorobę tę wykryto u 371 osób w województwie dolnośląskim. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby – są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie, którego skuteczność jest bliska 100%, może przed tym uchronić. We wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać test anty-HCV oraz dalszą, bezpłatną diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem, jeśli wynik pierwszego z testów będzie dodatni. Testy dostępne są do końca roku lub wyczerpania zapasów.

WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów,
a jeżeli już się pojawią to są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci.

Szacunki mówią, że 150 000 osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86% z nich o tym nie wie.

Jaka jest przyczyna tak niskiej świadomości?

Są dwa główne czynniki, które mają na to wpływ. Po pierwsze nieswoiste, trudne do jednoznacznej
i szybkiej diagnozy lub pojawiające się bardzo późno objawy choroby. Po drugie drogi zakażenia, do którego może dojść w przypadku przerwania ciągłości skóry i kontaktu z zakażoną krwią. Stać się to może podczas zacięcia golarką, nożyczkami u fryzjera, rutynowej kontroli u stomatologa, przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu czy manicure u kosmetyczki. Są to miejsca i sytuacje,
w których praktycznie każdy z nas był chociaż raz. Ważne jest zatem sprawdzanie i zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji w miejscach, w których możemy mieć kontakt
z zakażoną krwią
– podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów
i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Aby sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka zakażenia HCV, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 • Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum 3 razy w życiu?
 • Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?
 • Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?
 • Czy chodzisz do stomatologa?
 • Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie?
 • Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń?
 • Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?

Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedź jest twierdząca, warto skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego testu anty-HCV.

Bezpłatne testy anty-HCV na Dolnym Śląsku

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy
1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Aby wykonać test wystarczy przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów. Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić – mówi
lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego z ALAB laboratoria.

A co, jeśli wynik będzie pozytywny?

W Polsce od 2015 roku są dostępne leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie. Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Dlatego namawiam wszystkich do wykonania testu u siebie i zachęcenia do tego najbliższych – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Dokładne adresy placówek, w których można wykonać test anty-HCV:

 • Bogatynia, ul. Mickiewicza 11a
 • Bogatynia, Pocztowa 13
 • Bolków, ul. Wysokogórska 6
 • Jelenia Góra, ul. Różyckiego 6
 • Jelenia Góra, ul. Moniuszki 5a
 • Kowary, ul. Sanatoryjna 15
 • Legnica, ul. Płk. Karola Myrka 4b
 • Lubin, ul. Jana Pawła II 92
 • Oborniki Śląskie, ul. M.C. Skłodowskiej 31/I
 • Oleśnica, ul. Armii Krajowej 1
 • Polkowice, ul. Chełmońskiego 5a
 • Syców, ul. Oleśnicka 25
 • Wałbrzych, ul. Chrobrego 2
 • Wałbrzych, ul. Obrońców Westerplatte 39
 • Wrocław, ul. Legnicka 56
 • Wrocław, ul. Nauczycielska 2
 • Wrocław, ul. Hubska 76a
 • Wrocław, ul. Joannitów 10/12
 • Wrocław, ul. Ślężna 122/U5

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

 

ALAB laboratoria

Jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów analiz medycznych, w których rocznie wykonywanych jest ponad 45 mln badań. W całym kraju prawie 2500 podmiotów leczniczych współpracuje z ALAB laboratoria. Świadczy usługi dla: publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne. ALAB laboratoria posiada również ogólnopolską sieć ponad 350 punktów pobrań – placówek medycznych przeznaczonych dla klientów detalicznych oraz pacjentów kierowanych od współpracujących placówek medycznych. W swojej pracy często korzysta
z doświadczeń grupy LIMBACH, europejskiego lidera w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej
z siedzibą główną w Heidelbergu (Niemcy).

Więcej »

Nowa Otwarta Strefa Aktywności w Obornikach Śląskich i Pęgowie!

W ostatnich dniach na terenie miasta Oborniki Śląskie i miejscowości Pęgów powstały dwie Otwarte Strefy Aktywności. Inwestycja została zrealizowana przez Gminę Oborniki Śląskie ze środków z otrzymanej dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Całkowita wartość projektu to 110 000 zł, z czego 55 000 zł to kwota otrzymanej dotacji. W ramach projektu wykonany został plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz strefa relaksu w Obornikach Śląskich. W Pęgowie natomiast powstała siłownia zewnętrzna i strefa relaksu.


Oborniki Śląskie


Pęgów

Więcej »

Uroczyste podsumowanie 27. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

W dniu 11 października w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie 27. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim ''Polski splot''. Dr hab. Piotr Oszczanowski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego- dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Elżbieta Berent -kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, podziękowali organizatorom z całego Dolnego Śląska, wśród  których znalazł się Obornicki Ośrodek Kultury. Na terenie Dolnego Śląska odbyło się 81 wydarzeń , uczestniczyły 64  podmioty-instytucje w 38 miejscowościach, w których znalazła się Gmina Oborniki  Śląskie. Wydarzenie uświetnił koncert w  wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich ''Pojana''. W tym roku wszyscy biorący udział w projekcie  opowiadali o ich przebiegu. W podsumowaniu uczestniczyła Halina Muszak - dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury i Krzysztof Czerkas- autor wykładu pn. ''Materialne i niematerialne ślady obecności Polaków na terenie Obornik Śląskich'', który miał miejsce w dniu 14 września b.r. w  OOK.

EDD powstały z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny promujący wartość dziedzictwa kulturowego.

Tekst: Halina Muszak

Więcej »

Jedyna taka wystawa

Jedyna taka wystawa – „Olga Tokarczuk na świecie”, przygotowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu — do obejrzenia w naszej bibliotece! Zdjęcia, wycinki prasowe, informacje o tegorocznej noblistce zobaczysz u nas do piątku. Przyjdź koniecznie, zobacz! Zapraszamy! Wystawa czynna TYLKO do 18 października! Więcej »

LITERACKI NOBEL DLA OLGI TOKARCZUK!

Akademia Szwedzka podała, że Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok, za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugi „Nobel”, za 2019 rok, trafił do austriackiego pisarza Petera Handke. (BR) Więcej »

Scroll To Top