Home / Gmina Trzebnica / Trzebnica

Category Archives: Trzebnica

Feed Subscription<

O jesiennych smutkach zapominamy w …teatrze

 

Mając świadomość tego, jak dużą rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa edukacja teatralna, uczniowie z naszej szkoły kontynuują przygodę z teatrem. Rozwijają dzięki temu swoją inteligencję, wyobraźnię, kreatywność, ciekawość, zdolność do analizy oraz kształtują emocje. Oglądanie pracy aktorów na żywo to zupełnie inne doświadczenie niż w kinie czy telewizji. Mamy świadomość, że nie ma tutaj dubli, a to, co widzimy, to nie montaż ujęć z setki różnych podejść. Oglądanie profesjonalistów w naturalnym środowisku to samo w sobie doświadczenie ciekawe i pouczające. A do tego: to najlepsza wersja 3D jaką jesteśmy w stanie zobaczyć. Jeśli jeszcze wybierzemy się na komedię, to mamy gwarancję, że nie będzie to czas stracony.

8 listopada klasa VI b wraz ze swoją polonistką obejrzała wieczorny spektakl „Okno na parlament” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tytułowe okno znajduje się w ekskluzywnym apartamencie nr 648 w Hotelu Westminster w Londynie – z widokiem na Tamizę i Parlament. Jednak bezwładne ciało zaklinowane w oknie potrafi zepsuć każdą randkę, nie wspominając o wścibskim kelnerze, nadgorliwym kierowniku, zdenerwowanym mężu, ciapowatym sekretarzu, żonie przybywającej nie w porę…

Farsa Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory utrzymuje się w repertuarze Teatru Polskiego już czternasty rok.  Zabawne dialogi, zaskakujące zwroty akcji, czarny humor w najlepszym wydaniu, intryga, która szybko się rozwija i perypetie bohaterów ciągle wywołujące śmiech na widowni, sprawiły, że wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

Natomiast 14 listopada czwartoklasiści z oddziału A i C udali się z wychowawczyniami: p. Agnieszką Drohomirecką i p. Agnieszką Skurjat do Wrocławia na  spektakl zatytułowany „Zaczytana kraina”. Jest to fascynująca historia rodzeństwa – Leny i Julka,  którym książki służą do wszystkiego, tylko nie do czytania… Dzieci układają z nich tunele, konstruują forty i mury obronne, budują wieże. Pewnego razu, podczas zabawy poznają dwóch tajemniczych bohaterów bajek i nagle – kiedy dzieciaki chcą się z nimi zaprzyjaźnić – okazuje się, że nieczytanie wiąże się z poważnymi problemami… Nowi przyjaciele wprowadzają rodzeństwo w świat wyobraźni i pokazują, jakie skarby można ukryć za zwykłymi literkami.

Przedstawienie napełniło wszystkich  widzów pozytywną energią i chęcią do czytania książek. Uświadomiło nam w przezabawny i miły sposób, że czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi, jest to również jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

 

Agnieszka Drohomirecka

 

 

Więcej »

WYCIECZKA DO HYDROPOLIS

            16 listopada uczniowie z klas 3c i 3d,  uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Wrocławia, której celem była wizyta w Hydropolis. To nowoczesne muzeum poświęcone najprostszej, a zarazem najbardziej niezwykłej substancji, jaką jest woda. W zabytkowym podziemnym zbiorniku wodnym, pochodzącym z XIX wieku, mogliśmy zgłębiać naszą wiedzę na jej temat w ośmiu różnych strefach tematycznych.

            Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie. Następnie w sali Planeta wody poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody Tuż obok prezentowane są „stwory” zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po drobnoustroje. Każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposób jej wykorzystanie przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych pływających konstrukcji. Zobaczyć i dotknąć można wielu urządzeń, pomp, silników, dźwigni. Zachwyciła nas możliwość wejścia na pokład  kapsuły batyskafu Triste. Po wycieczce uczniowie obu klas wrócili zadowoleni oraz pełni pożytecznej wiedzy o naszym środowisku. Zostały im też piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia, kupione pamiątki oraz postanowienie, że jeszcze tam wrócą.

                                                            M. Zagórna, A. Woźna

Więcej »

Z wizytą u Kopciuszka.

               W środę 15 listopada oddział przedszkolny 0 c miał przyjemność obejrzeć spektakl teatralny pt. "Kopciuszek". Przedstawienie zostało przygotowane przez nauczycieli i pracowników przedszkola integracyjnego w Trzebnicy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały występ  przepleciony rymowanym tekstem i piosenkami. Żywo reagowały i nagradzały aktorów brawami. Dochód z przedstawienia przeznaczony został na cele charytatywne. Dziękujemy za zaproszenie i dobrą zabawę.                A. Lew

Więcej »

Otrzęsiny klas IV

             10 listopada odbyły się otrzęsiny czwartoklasistów. Ich celem było przyjęcie młodszych kolegów do grona uczniów klas starszych. Ażeby tradycji stało się zadość uczniowie klas czwartych zostali poddani różnym próbom. Warunkiem przystąpienia do wspólnej zabawy było przygotowanie przebrania. W tym roku wyjątkowo dużo było „kotków”, ale znaleźli się też sportowcy i mieszkańcy Królestwa Czwórek.

             Pod kierunkiem wychowawców dzieci zaprezentowały wierszyki i piosenki, które były o nich samych, w wystąpieniach uczniów znalazły się także sympatyczne parodie nauczycieli i różnych sytuacji szkolnych.

                Kolejne zadania przygotowane przy udziale szóstoklasistów związane były z wychowaniem fizycznym, wiedzą przyrodniczą i historyczną, ze znajomością języków obcych.

             Każda klasa wylosowała inne zadanie sprawnościowe: odbył się wyścig taczek, spacer z książką na głowie, bieg między pachołkami, ale po uprzednim parokrotnym okręceniu przez wychowawcę, skoki na jednej nodze przy śpiewie piosenki „ Jedzie pociąg…”. Zdaniem wielu osób najfajniejszy był taniec z balonem, który dwie tańczące osoby tak mocno ściskały dopóki nie pękł.

                Nietypowe okazało się także zadanie z zakresu historii, nie było ważnych dat i postaci. Zamiast tego odbył się bieg rycerzy z sympatycznymi dziewczynkami na plecach. Współcześni dżentelmeni sprostali temu wyzwaniu.

           Test z języka obcego dotyczył tłumaczenia czeskich określeń, po tej zabawie dzieci wiedzą już co znaczy „drevni kocur”, „mám nápad ”, „deštník”, „Bytka abo ne bytka - to je zapytka".

           Pod koniec otrzęsin przedstawiciele poszczególnych klas IV w celu zaliczenia zadania przyrodniczego naśladowali różne zwierzątka,  koledzy z klasy musieli odgadnąć ich nazwy.

             Ostatnia próba dotyczyła konsumpcji kwaśnej cytryny, ale i tym razem czwartoklasiści spożywali  jej plasterki z uśmiechem na twarzy.

         Po zaliczeniu wszystkich zadań przez czwartoklasistów pani dyr. Małgorzata Gadawska wręczyła przewodniczącym klas podziękowania za efektywny udział w szkolnej imprezie oraz pogratulowała wstąpienia w szeregi klas starszych.

                                                                                               Olga Gardiasz

Więcej »

ŚNIADANIE  DAJE  MOC  kl. I-III

7 listopada po raz kolejny uczniowie klas I - III wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą  „Śniadanie Daje Moc”. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom i rodzicom jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie dziecka w wieku szkolnym. Zorganizowanie śniadania poprzedzały różne zajęcia na temat  zasad zdrowego żywienia. Uczniowie wykonywali min.  plakaty reklamujące zdrowe odżywianie, oglądały filmy poświęcone tej tematyce, rozmawiały o swoich nawykach żywieniowych. W każdej klasie dzieci pracując w grupach zadaniowych  przygotowywały ten najważniejszy dla nich posiłek. Uczniowie  przygotowali z przyniesionych z domu produktów zdrowe potrawy, które później przy estetycznie nakrytych stołach skonsumowały z apetytem.  Na stołach było kolorowo i zdrowo.Dzieci fantastycznie się przy tym bawiły, poznały wiele cennych informacji na temat wykorzystanych produktów. Wielu z nich stwierdziło także, że kanapki przygotowane samodzielnie smakują o wiele bardziej niż te zrobione w domu  przez rodziców.
Dzięki udziałowi w akcji wychowawcy zrealizowali kluczowe cele dydaktyczne i wychowawcze. Dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, higieny przyrządzania i spożywania posiłków oraz estetyki dekorowania i nakrywania do stołu.

A.Woźna  L. Kłyho

Więcej »

Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy 2017-11-11 01:00:00

        Oddziały przedszkolne w naszej szkole uczestniczyły w programie "Śniadanie daje moc".Dzieci przyniosły na śniadanie zdrowe produkty takie jak owoce, jogurty, kanapki z warzywami. Niektórzy przyrządzili sałatki owocowe. Przedszkolaki zjadł zdrowe i pożywne śniadanie. A oprócz tego dowiedziały się , że ten pierwsze posiłek jest najważniejszym ze wszystkich w ciągu dnia; daje energię potrzebną by zacząć nowy dzień.  
Dorota Surowiec, Beata Jędruszek, Anna Lew
 

Więcej »

Święto szkoły w SP3         Dnia 8 listopada 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy obchodziła swoje święto związane z patronką szkoły Marią Skłodowską - Curie. Z tej okazji 54 uczniów klas I zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od udziału uczniów we Mszy Świętej odprawionej w kościele św. Piotra i Pawła. Druga część uroczystości odbyła się na hali sportowej w szkole, gdzie swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: w imieniu pana Burmistrza Marka Długozimy przybyła pani Krystyna Haładaj - Naczelnik Wydziału Oświaty w Trzebnicy, Dyrektorzy trzebnickich szkół i przedszkoli,  przedstawiciele Rady Rodziców, Przyjaciele Szkoły, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami.  Uczniowie klas I przygotowani przez swoich wychowawców panią Violettę Rułę, Lidię Kłyho oraz Beatę Wojdę zaprezentowali program artystyczny. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także zatańczyli układ z chustą Klanzy. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Po akcie ślubowania uczniowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu dzieci z grupy IX z Przedszkola nr 2 w Trzebnicy przygotowany przez Panie Sylwię Pietrzykowską i  Monikę  Dymińską oraz przedstawicieli oddziałów przedszkolnych naszej szkoły przygotowanych przez  Panie Dorotę Surowiec i Beatę Wojdę. Pasowanie uświetnił również chór szkolny pod opieką pani Justyny Curyło. Po zakończeniu uroczystości na uczniów klas I czekał słodki poczęstunek oraz prezenty. 

                                                                                        opracowały B.Wojda, V. Ruła, L.Kłyho

Więcej »

Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy 2017-11-07 01:00:00

         We wtorek 24 października uczniowie klas siódmych7b i 7d brali udział w lekcji muzealnej „Anatomia układu ruchu„ w Muzeum Człowieka, które mieści się w samym centrum Wrocławia przy Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas zajęć młodzież miała okazję dotknąć ludzkich kości, przeanalizować różnice w budowie szkieletu i czaszek kobiety i mężczyzny,  zwiedzić ekspozycję stałą muzeum w tym zmumifikowane ciało egipskiej księżniczki.

Anna Just, Magdalena Szewczuk

Więcej »

W ostatnim tygodniu października w klasach IV-VII odbyły się Dni Kultury Zdrowotnej.

 

         W klasie IVc,d,e na lekcjach przyrody przeprowadzono pogadanki dotyczące zdrowego stylu życia. W oparciu o przyswojoną wiedzę czwartoklasiści  wykonali plakaty propagujące zdrowe nawyki, w ich treści dominowały zasady prawidłowego odżywiania i wpływ wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka. Wystawę plakatów mogli oglądać wszyscy uczniowie, jak i rodzice po skończonych klasowych zebraniach. Uczennice klasy VIb  Wiktoria Durbajło i Ola Szczurek opracowały prezentacje multimedialne o zdrowym odżywianiu i o niebezpiecznych uzależnieniach. Zaprezentowano je uczniom klas V.

Piątoklasiści z zainteresowaniem wysłuchali informacji  przekazanych przez autorki prezentacji.

                Pani Magdalena Pyczak podczas zajęć techniki w klasach VI wykonywała z dziećmi przepyszne surówki i sałatki, sądząc po uśmiechniętych buziach naszych kucharzy to zajęcie bardzo im się podobało. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić szóstoklasistów do spożywania warzyw i owoców w zastępstwie tłustych frytek i pączków.

                Do naszej akcji włączyli się także nauczyciele wychowania fizycznego.

Pani Ewelina Fąfara – stażystka p. Andrzeja Durbajło podczas długich  przerw prowadziła aerobik,  mogli w tych zajęciach uczestniczyć wszyscy uczniowie klas IV – VII. Zestaw ćwiczeń został opracowany w porozumieniu z panem A. Durbajło.

Edukacja prozdrowotna w dalszym ciągu będzie kontynuowana podczas zajęć przyrody, biologii, wychowania fizycznego oraz przy realizacji programu Trzymaj formę.

 

                                                                                             Olga Gardiasz

 

Więcej »

Lekcja muzealna – anatomia człowieka.

         We wtorek 24 października uczniowie klas siódmych7b i 7d brali udział w lekcji muzealnej „Anatomia układu ruchu„ w Muzeum Człowieka, które mieści się w samym centrum Wrocławia przy Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas zajęć młodzież miała okazję dotknąć ludzkich kości, przeanalizować różnice w budowie szkieletu i czaszek kobiety i mężczyzny,  zwiedzić ekspozycję stałą muzeum w tym zmumifikowane ciało egipskiej księżniczki.

Anna Just, Magdalena Szewczuk

Więcej »

3. Trzebnicka Zbiórka Na Rzecz Bezdomnych Zwierząt w Naszej Szkole!

 

Od tego tygodnia tj. 30.10.217 r. ruszyła w naszej szkole kolejny raz akcja pt. „Zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt”. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się w akcję,która ma na celu zapewnić przetrwanie podczas nadchodzącej zimy zwierzakom.

KOMU POMAGAMY W TYM ROKU?
Pomagamy bezdomnym zwierzakom, które pozostają pod opieką:
- Trzebnickiego Klubu Psa
- Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ
- Fundacji Pomocy Zwierzętom "Matuzalki"
- Schroniska założonego przez Fundację "Małych Braci" w Paryżu (niedaleko Opola)

CO ZBIERAMY?
- rzeczy do ocieplania bud: słomę, koce, prześcieradła, ręczniki
- stare legowiska
- podkłady higieniczne
- środki czystości i dezynfekujące
- obroże, szelki i smycze
- zabawki, gryzaki, smaczki itp dla psiaków
- żwirki i kuwety dla kotów
- papierowe ręczniki
- miski
- termometry cyfrowe
- środki przeciw pchłom i kleszczom
- niewykorzystane do końca suplementy lub leki dla psów z terminem przydatności
- transportery dla kotów
- mleko specjalne oraz karmę dla szczeniąt i kociąt
- karmę mokrą (w puszkach) dla psów i kotów
- karmę suchą dla psów i o kotów

DO KIEDY ZBIERAMY?
Zbiórkę przewidujemy do 24 listopada

Więcej informacji nt zbiórki pod linkiem:

https://www.facebook.com/events/1359175750860423/

oraz u Pań zaangażowanych w zbiórkę Anny Pacierz i Justyny Curyło.

Więcej »

Wieczór w teatrze

25 października  klasa VII a wybrała się pod opieką p. Ewy Pasek i p. Agnieszki Drohomireckiej  do Wrocławia na wieczorny spektakl do Teatru Polskiego. Uczniowie obejrzeli fantastyczną, przezabawną, jedną z najlepszych na świecie komedii – „Mayday”, która bawi widzów już od 25 lat.

Akcja sztuki rozgrywa się w Londynie. Głównym bohaterem jest mężczyzna-John Smith, który jak się okazuje, jest bigamistą - ma dwie kochające go żony. Londyński taksówkarz  prowadzi o dziwo szczęśliwe życie w ciągłym kłamstwie, jednak do czasu.

Otóż niespodziewany wypadek skutkuje dziwnymi zbiegami okoliczności i błędnie interpretowanymi wypowiedziami oraz wydarzeniami, które zmierzają do zdemaskowania jego podwójnego życia.

John usiłuje wybrnąć z tarapatów, a pomaga mu w tym jego przyjaciel. Bohater kłamie

i oszukuje do samego końca, wciągając w swoje intrygi powiernika, który nie potrafi mu odmówić, choć ma już serdecznie dość. Akcja przedstawienia cały czas toczy się bardzo wartko i brak w niej przystanków na odpoczynek od śmiechu.

Jest to niezwykle zabawna komedia, pełna pomyłek, nieporozumień i zbiegów okoliczności. To świetne lekarstwo na smutny dzień i deszczową pogodę. Rozbawi do łez – każdego.

 

Agnieszka Drohomirecka

 

Więcej »

Scroll To Top