Home / Powiat Trzebnicki

Category Archives: Powiat Trzebnicki

Feed Subscription<

Rodzinne wspomnienia

Prezentujemy rodzinne wspomnienia Danuty Miszewskiej dotyczące brata, ppor. pilota Tadeusza Sawickiego, który poległ w Kampanii Wrześniowej. 

Wspomnienia ukazały się na łamach Biuletynu Szadkowskiego w 2017 roku. Współautorem wspomnień jest także drugi brat Tadeusza – Leszek Sawicki – znany licznej rzeszy ... czytaj dalej

Więcej »

(Nie)zapomniani Bohaterowie

79 lat od wybuchu II wojny światowej odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętnienia i uczczenia pamięci dwóch pilotów poległych w kampanii wrześniowej. Jeden z nich był bratem Danuty Miszewskiej – Honorowej Obywatelki Miasta Trzebnicy.

25 maja 2018 r. w ramach obchodów ... czytaj dalej

Więcej »

Stolarz i Poeta

Zaledwie kilka tygodni temu, pod koniec maja, odnaleziono jego ciało. Był człowiekiem nietuzinkowym, stolarzem …i trzebnickim poetą.

Wojciech Franciszek Złomek urodził się 9 stycznia 1954 roku. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Ustce. Od roku 1977 był mieszkańcem Trzebnicy. Z ... czytaj dalej

Więcej »

Uczta w Lunaparku

Pod hasłem „Uczta” znajdziemy zabawny wierszyk, pióra kustosza naszego Muzeum Regionalnego, który obrazuje działania integracyjne początków XXI wieku w naszym miasteczku. Działał wtedy „pełną parą” Trzebnicki Klub Cyklistów „Na Pedał”, którego aktywnymi uczestnikami było małżeństwo: Halinka i Wojtek Bolisęgowie. ... czytaj dalej

Więcej »

Odeszły z klasztoru cz. II

Ciąg dalszy programu o dwóch siostrach zakonnych, Stelli i Karolinie, które żyły w trzebnickim klasztorze przez wiele lat, a któregoś dnia po prostu z niego odeszły.

Każda z nich ułożyła swoje życie od nowa. “Stella” mieszka we Wrocławiu, gdzie pracuje ... czytaj dalej

Więcej »

Odeszły z klasztoru cz. I

Dziś prezentujemy ciekawy materiał odnaleziony w internecie. Program o dwóch siostrach zakonnych, Stelli i Karolinie, które żyły w trzebnickim klasztorze wiele lat, a któregoś dnia po prostu z niego odeszły.

Każda z nich ułożyła swoje życie od nowa. “Stella” mieszka ... czytaj dalej

Więcej »

Rotunda Pięciu Stołów

Jest w Trzebnicy miejsce magiczne i tajemnicze. W przewodnikach ledwie wzmiankowane, przez turystów rzadko odwiedzane, chociaż znajduje się na trasie Dużej Ścieżki Świętej Jadwigi.

Rotunda Pięciu Stołów znajduje się kilkaset metrów na wschód od Bazyliki, w pobliżu Winnej Góry, ... czytaj dalej

Więcej »

Kiedyś było uzdrowisko…

U jak Uzdrowisko w kolejnym wpisie Bedekera Trzebnickiego. Kiedyś było, teraz niestety go nie ma, a masowa zabudowa terenów dawnego Zdroju popierana przez gminę, wycinka Lasu Bukowego i stan powietrza wskazują, że pozostanie ono w przyszłości jedynie piękną kartą w ... czytaj dalej

Więcej »

Sławny architekt z Trzebnicy

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się w roczniku Brzask, edycja z 2012 roku, poświęconego “sławnemu architektowi z Trzebnicy”. Czy była to postać rzeczywiście sławna, czy raczej sprytnie wypromowana osoba, osądźcie sami.

Zapewne czytelnika zaskoczy tytuł artykułu. Nie ma ... czytaj dalej

Więcej »

Scroll To Top