Home / Powiat Trzebnicki

Category Archives: Powiat Trzebnicki

Feed Subscription<

Ostatni legionista

W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości warto przypomnieć postać Jana Chojnowskiego – legionisty, cichego bohatera, trzebniczanina, który walczył o wyzwolenie Polski.

Jan urodził się w 1856 roku w Piaskach, dzielnicy Kielc, w majątku przybyłego z Łodzi Henryka ... czytaj dalej

Więcej »

Prorocy niepodległości

Z okazji obchodów w 2018 roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezentujemy wiersze dwóch poetów związanych z ziemią trzebnicką – Zygmunta Sadowskiego i Jana Klicha.

W listopadzie 2012 r. ukazała się książka „Ocalone wiersze i poematy” Zygmunta Sadowskiego. Rodzina Zygmunta ... czytaj dalej

Więcej »

Relacja z XVI Biesiady Marynkowej

27 czerwca 2018 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej w trzebnickim ratuszu w sali konferencyjnej odbyła się, przy pełnej sali „XVI Biesiada Marynkowa” poświęcona Marii Leszczyńskiej – królowej Francji, która urodziła się 23 czerwca 1703 r. w Trzebnicy, a ... czytaj dalej

Więcej »

Rodzinne wspomnienia

Prezentujemy rodzinne wspomnienia Danuty Miszewskiej dotyczące brata, ppor. pilota Tadeusza Sawickiego, który poległ w Kampanii Wrześniowej. 

Wspomnienia ukazały się na łamach Biuletynu Szadkowskiego w 2017 roku. Współautorem wspomnień jest także drugi brat Tadeusza – Leszek Sawicki – znany licznej rzeszy ... czytaj dalej

Więcej »

(Nie)zapomniani Bohaterowie

79 lat od wybuchu II wojny światowej odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętnienia i uczczenia pamięci dwóch pilotów poległych w kampanii wrześniowej. Jeden z nich był bratem Danuty Miszewskiej – Honorowej Obywatelki Miasta Trzebnicy.

25 maja 2018 r. w ramach obchodów ... czytaj dalej

Więcej »

Stolarz i Poeta

Zaledwie kilka tygodni temu, pod koniec maja, odnaleziono jego ciało. Był człowiekiem nietuzinkowym, stolarzem …i trzebnickim poetą.

Wojciech Franciszek Złomek urodził się 9 stycznia 1954 roku. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Ustce. Od roku 1977 był mieszkańcem Trzebnicy. Z ... czytaj dalej

Więcej »

Zapomniane historie

Żydzi to część bogatej i ciekawej historii Ziemi Trzebnickiej. Ostatnie ślady bytności społeczności żydowskiej na tych terenach bezpowrotnie zniknęły bądź znikają bezmyślnie niszczone. Na palcach jednej ręki można policzyć inicjatywy związane z zachowaniem pamięci o dawnych dziejach tej mniejszości.

... czytaj dalej Więcej »

Uczta w Lunaparku

Pod hasłem „Uczta” znajdziemy zabawny wierszyk, pióra kustosza naszego Muzeum Regionalnego, który obrazuje działania integracyjne początków XXI wieku w naszym miasteczku. Działał wtedy „pełną parą” Trzebnicki Klub Cyklistów „Na Pedał”, którego aktywnymi uczestnikami było małżeństwo: Halinka i Wojtek Bolisęgowie. ... czytaj dalej

Więcej »

Odeszły z klasztoru cz. II

Ciąg dalszy programu o dwóch siostrach zakonnych, Stelli i Karolinie, które żyły w trzebnickim klasztorze przez wiele lat, a któregoś dnia po prostu z niego odeszły.

Każda z nich ułożyła swoje życie od nowa. “Stella” mieszka we Wrocławiu, gdzie pracuje ... czytaj dalej

Więcej »

Odeszły z klasztoru cz. I

Dziś prezentujemy ciekawy materiał odnaleziony w internecie. Program o dwóch siostrach zakonnych, Stelli i Karolinie, które żyły w trzebnickim klasztorze wiele lat, a któregoś dnia po prostu z niego odeszły.

Każda z nich ułożyła swoje życie od nowa. “Stella” mieszka ... czytaj dalej

Więcej »

Rotunda Pięciu Stołów

Jest w Trzebnicy miejsce magiczne i tajemnicze. W przewodnikach ledwie wzmiankowane, przez turystów rzadko odwiedzane, chociaż znajduje się na trasie Dużej Ścieżki Świętej Jadwigi.

Rotunda Pięciu Stołów znajduje się kilkaset metrów na wschód od Bazyliki, w pobliżu Winnej Góry, ... czytaj dalej

Więcej »

Scroll To Top