Home / Powiat Trzebnicki

Category Archives: Powiat Trzebnicki

Feed Subscription<

Klasztor ze starych fotografii III

Kolejna porcja fotografii z kolekcji przedstawiającej życie w trzebnickim klasztorze w początkach XX w. Dziś klasztorny szpital z przyległościami.

Więcej zdjęć dostępnych jest w pozostałych wpisach:

  • http://ziemiatrzebnicka.pl/klasztor-ze-starych-fotografii-cz-ii/
  • http://ziemiatrzebnicka.pl/klasztor-ze-starych-fotografii/

Zapraszamy do oglądania!

czytaj dalej Więcej »

Mostek zakochanych w Trzebnicy?

Mosty Zakochanych są już we Wrocławiu (Most Tumski), Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Warszawie (w Wilanowie), Koszalinie, Łodzi, Tarnowie. Pora na Trzebnicę?

Mosty Zakochanych w Polsce powstają na wzór popularnych w Europie kładek i przejść, do barierek których zakochani przypinają na znak ... czytaj dalej

Więcej »

Jarmark Jadwiżański

Jarmark Jadwiżański to wydarzenie związane z historią Zamku Leśnickiego we Wrocławiu, w którym kilka lat swego życia spędziła Jadwiga Śląska, żona Henryka Brodatego – od jej imienia wzięła się nazwa Jarmarku.

Jarmark to jedna z największych imprez we Wrocławiu poświęcona ... czytaj dalej

Więcej »

Góra bezsilności

Winna Góra słynie z niepowtarzalnej panoramy Trzebnicy, która zachwyca pejzażami w dzień i światłami miasta w nocy. Ma też niezwykle ciekawą historię …i wyjątkowego pecha do inercji miejskich urzędników.

Kocia Góra przeżyła wiele wzlotów i upadków, ale w ostatnich latach ... czytaj dalej

Więcej »

W cieniu bazyliki

Dziś prezentujemy niepublikowany dotąd tekst popularnego niegdyś wrocławskiego pisarza i dziennikarza radiowego Romualda Cabaja, poświęcony szeroko pojętej kulturze w Trzebnicy.

W niektórych aspektach życia społecznego wiele się w Trzebnicy od lat 50-tych zmieniło. W innych, czytając reportaż Cabaja, można odnieść ... czytaj dalej

Więcej »

Jak powstała Trzebnica

Posłuchajcie! Przed laty, dawno, dawno temu, bór tutaj szumiał i zwierzyny było pełno.

W tych to lasach – jak głosi legenda – książę Henryk, Brodatym zwany, wielki miłośnik łowów, często na jelenie polował. Ścigając raz pięknego rogacza, książę oddalił ... czytaj dalej

Więcej »

Z archiwum TMZT

Nasze miasto od wielu lat zmienia się na lepsze. Największa w tym zasługa społeczników, ludzi którzy kochają Trzebnicę, inicjują pozytywne zmiany i bez rozgłosu pracują nad lepszym jutrem naszej Małej Ojczyzny. 

Dziś stary dokument – zaproszenie mieszkańców powiatu trzebnickiego ... czytaj dalej

Więcej »

Klasztor ze starych fotografii II

Prezentujemy dziś kolejne fotografie z kolekcji przedstawiającej życie w trzebnickim klasztorze w początkach XX w. Zdjęcia zostały wykonane prawdopodobnie w latach 1910-1914. Uwagę zwraca, w jak wielu obszarach aktywne było w tamtym czasie Zgromadzenie Sióstr Karola Boromeusza.

czytaj dalej Więcej »

Projekt rozporządzenia ws. ustalenia granic gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta

• Projekt rozporządzenia Rady Ministrów wprowadza zmiany w granicach gmin i miast w 10 województwach, a także nadaje statut miasta niektórym miejscowościom. • Zmianami ma zostać objęte blisko 24 tys. mieszkańców.• Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r. Więcej »

Scroll To Top